Plzeň +420 775 634 775 / Dnes do 19hod

Karlovy Vary +420 777 202 290 / Dnes do 18hod

Stará Role +420 736 517 631 / Dnes do 17hod

Sokolov +420 737 205 290 / Dnes do 18hod

Jak vybrat kolo?

 

Pokud se chystáte začít s cyklistikou a nejste si jisti jaké kolo je pro Vás to pravé, možná uvítáte následující návod, který by vám měl pomoci s výběrem optimálního jízdního kola, které bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a splní vaše nároky. Přesněji řečeno, měl by pomoci s výběrem té správné kategorie, v závislosti na povrchu terénu, jízdním stylu a osobních preferencích. Následující řádky jsou pouze stručnou charakteristikou jednotlivých kategorií, podle předpokládaného využití. Pokud byste si nebyli zcela jisti, můžete využít osobní konzultace a navštívit některou z našich prodejen, kde vám s výběrem vhodného kola rádi poradíme.

Kategorie Horská kola MTB (mountain bikes)
Horská kola, nebo také MTB kola jsou primárně určena pro jízdu v terénu. Tím jsou myšleny lesní a horské stezky. Kola s průměrem 27,5" (650b) nebo 29" obutá do širokých 2 - 2,5" plášťů zvládnou kamenité, kořenité, vyprahlé i blátivé cesty. Lepší ovladatelnost a pohodlí v terénu zajišťuje odpružená přední vidlice u pevných kol tzv. hardtailů a nebo odpružení přední vidlice i zadní stavby u celoodpružených kol tzv. fullů. Horská kola lze využít také pro pohodovou rekreační jízdu na silnicích a cyklostezkách. U 29" kol není problém nazout hladší pláště a vytvořit tak crossové kolo, optimalizované pro jízdy na silnicích a cyklostezkách. Díky tomu můžete mít dvě plnohodnotná kola v jednom - horské MTB kolo a po výměně plášťů i crossové.

Kategorii horských kol můžeme dále rozdělit na několik dalších podkategorií podle disciplín v rámci horké cyklistiky. Máme lehká kola XC na Cross Country, univerzální Trailová, odolnější All mountain a Enduro kola nebo kola na Freeride a sjezdová DH kola.

Horské kolo můžeme vybrat nejen v pánské ale i v dámské verzi. Určením se od sebe neliší, mají ale upravenou geometrii rámu. Využívají speciální komponenty, především dámská sedla, užší gripy a podobně. Samozřejmostí je specifický grafický design.

Crossová / trekkingová kola
Tato kola kombinují vlastnosti horských a silničních kol. Díky odpružené přední vidlici a rovným řidítkům jsou použitelná mimo silnice i do lehčího terénu jako jsou šotolinové cyklostezky, zpevněné polní a lesní cesty. Proti horským kolům mají malinko těžší převody a užší pláště s jemnějším vzorkem. Jsou vhodná především pro cykloturistiku nebo rekreační jízdu. Rámy jsou uzpůsobené pro montáž nosičů a brašen. Tato kola lze částečně nahradit horskými koly 29".

V nabídce jsou jak pánské tak dámské verze.

Silniční kola
Silničky jsou kola určená pro jízdu na asfaltu. Díky nízké hmotnosti, velké tuhosti a úzkým plášťům jsou velice rychlá. V poslední době se řeší i aerodynamika těchto kol. Kromě zarytých silničářů mohou tato kola využít také jezdci a sportovci z ostatních odvětví. Jsou ideální k získání fyzické kondice například jako doplněk k horským kolům MTB.

Na silničních kolech se jezdí nejstarší a nejslavnější závod Tour de France. Obecně jsou tato kola určena pro sportovní, výkonnostní jízdu.

V poslední době se objevují ještě speciální silniční kola pro nezávislou jízdu na horších rozbitých silnicích i v lehčím terénu. Využívají diskové brzdy a tuhý rám se schopností absorbovat horizontální vibrace.

I tato kola se vyrábí v pánských i dámských verzích.

Fitness kola
Fitness kola jsou v podstatě silniční kola s rovnými řidítky a jejich převodová skladba je přizpůsobena rekreačnímu stylu jízdy po asfaltových silnicích.

Městská/ Urban kola
Tato kola jsou především dopravním prostředkem. Pokud se potřebujete dopravit do práce, nebo na nákup a nechcete strávit čas v dopravní zácpě, je toto kolo ideální volbou. Urban kola jsou uzpůsobena pro pohyb na městských silnicích a cyklostezkách. Jsou pohodlná, často s blatníky a světly v základní výbavě, nebo je možná snadná montáž. Populární jsou step trough neboli sukňové rámy bez horní rámové trubky, pro pohodlnou jízdu, nasednutí a sesednutí. Díky krytu řetězu a blatníkům je možnost jízdy v civilním oblečení.
Geometrie je vzpřímená a pohodlná. Tento druh dopravy je populární ve vyspělém světě, především v Západní Evropě. Tato kola se také produkují jak v pánských tak v dámských variantách.

Elektrokola
V poslední době se jedná o dynamicky se rozvíjející a populární kategorii. Tato kala jsou často postavená na platformách crossových, městských a horských kol, výjimkou nejsou ani celoodpružená elektrokola, určená pro jízdu v těžkém, kopcovitém terénu. Elektrokola jsou určena pro jezdce, kteří se nechtějí moc zapotit nebo zvládnout náročnější kopcovitý cyklovýlet. Vhodná jsou taktéž jako cestovní kola, především pro starší cyklisty se zdravotními problémy. Pro mnohé takové představuje elektrokolo jedinou variantu jak se svést na kole.

Tato kola se produkují v pánských i dámských variantách.

Dirtová, BMX a Freestylová kola
Kategorie speciálních kol určená pro jízdu na bikrosových, fourcrosových tratích. Dále také skákání a předvádění triků. U BMX kol se používají kola o průměru 16" až 24". U dirtových MTB kol se používá rozměr 26". Tato kola mají většinou jeden převod - jedná se o tzv. singlspeed. Nejsou proto určena pro běžnou jízdu, zdolávání velkých vzdáleností.

Dětská a juniorská kola
Dětská kola jsou kola s průměrem kol 12-24" pro děti od dvou let, do doby kdy vyrostou a je jim dospělé kolo. 12" a 16" kola jsou vybavena jedním převodem a demontovatelnými balančními kolečky.

20" a 24" kola jsou často vybavena přehazovačkou s 6 až 24 rychlostmi. U dražších kol najdeme i kotoučové brzdy a odpruženou vidlici.

Vyrábí se chlapecké i dívčí modely, rozdíly bývají většinou pouze v grafice.