Plzeň +420 775 634 775 / Dnes do 19hod

Karlovy Vary +420 777 202 290 / Dnes do 18hod

Stará Role +420 736 517 631 / Dnes do 17hod

Sokolov +420 737 205 290 / Dnes do 18hod

Jak vybrat silniční kolo?

 

Silniční kola můžeme rozdělit stejně jako ta horská podle několika kritérií.
Podle typu používání. Existují silničky na rovinaté a kopcovité terény, máme časovkářské speciály, triatlonová kola a v poslední době i silničky do lehčího terénu nebo cyklokrosové kola.
Podle úrovně ježdění - tedy silničky na sportovně rekreační, fitness a výkonnostní až závodní použití.

Levnější kola na rekreační a sportovní ježdění
Rám těchto kol je často vyroben z hliníkové slitiny. Posed na těchto kolech je často kratší a vzpřímenější. Zadní stavba je naopak delší a tím pádem je řízení kola klidnější. Nemusí to ale být pravidlem, některá kola jsou inspirována geometrií závodními protějšky.
Představitelem takové skupiny je např. kolo Specialized Allez v levnějších variantách.
Pevné a lehké kolo Allez inspirované závodními koly Tarmac, nabízí výborné zrychlení a řízení, dokonale se hodí pro ambiciózní závodníky nebo jako vaše první silniční kolo.
Celkově jsou rámy těchto kol vyrobeny z hliníku, u vyšších modelů je použita technologie Smartweld a karbonová vidlice. Kola jsou určena pro jezdce, kteří hledají kolo se sportovním projevem a efektivním přenosem síly.
Kdo hledá pohodlnější kolo, případně kolo na horší silnice, ale vyrobené z hliníkové slitiny, pro toho je ideální např. kolo Specialized Sequoia. Tato silnička poskytuje větší pohodlí a vzpřímenější posed.
Posledním zástupcem jsou univerzální silniční kola, která snesou rozbité silnice a dokonce i lehký terén. Takovým kolem je např. Specialized Diverge. Vyrábí se v hliníkových i karbonových verzích. Diverge je výkonnostní kolo s optimalizovanou geometrií určenou na dlouhé celodenní vyjížďky. Na kolo je možné nazout 35mm pláště s hrubším vzorkem a kolo je vybaveno kotoučovými brzdami.

Dražší kola pro výkonnostní a závodní cyklistiku
Klasickým představitelem univerzálního závodního kola je např. Specialized Tarmac. Kolo v sobě snoubí lehký, tuhý a relativně pohodlný rám, jež ocení jak nadšený hobík, tak i závodník. Tarmac je kolo mnoha vítězů Tour de France jako jsou Vincenzo Niballi nebo Alberto Contador, kteří jej jezdí v kopcovitých etapách.
Kdo obětuje trochu pohodlí a vyžaduje aerodynamiku, pro toho je zde např. kolo Specialized Venge vhodné pro rychlou jízdu na větru. Aerodynamický odpor je největším nepřítelem cyklisty. Tvar rámu u tohoto kola odpor větru minimalizuje. Kolo vznikalo v aerodynamickém tunelu. Kromě cyklistů je toto kolo vhodné i pro triatlonisty, kteří nechtějí pořizovat jednoúčelový triatlonový a časovkářský model Shiv.

Fitness kola
Fitness kola tvoří samostatnou kategorii, jsou to vlastně pohodlné silničky s rovnými MTB/crossovými řidítky. Jsou vhodná pro kondiční a rekreační ježdění.